5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ ÇELENK TÖRENİ VE BASIN AÇIKLAMAMIZ.
Tarih: 5.04.2023| Okunma Sayısı: 551

5 Nisan Avukatlar Günün’de, deprem felaketinde kaybettiğimiz on binlerce yurttaşımızın ve 121 meslektaşımızın acısını bir kez daha yüreklerimizde hissediyoruz. Hayatlarını ve yakınlarını kaybeden; evleri, ofisleri yıkılan meslektaşlarımızı bir an bile unutmadan; enkaz altından çıkarılan avukatlık cübbelerini yeniden giyebilecekleri, adalet mücadelesini kaldığı yerden sürdürebilecekleri bir ortam sağlanabilmesi için bizler canla başla çalışmaya devam ediyoruz.

            Mesleğimizin, geçtiğimiz yıl “Avukatlar Günü’nü Kutla(ya)mıyoruz” dememize sebep olan sorunlarının çözümü için somut bir tek adım atılmamışken, mevcut sorunların üzerine felaketin yarattığı çok ağır ve yeni sorunlar eklenmiş durumdadır. Yaşanan afet sonrası depremden ağır bir şekilde etkilenen illerimizde avukatlık faaliyetini fiilen sürdürmek şimdi çok zor bir hale gelmiştir. Deprem bölgesindeki Barolarımıza kayıtlı 17.964 avukat ve 3.762 stajyer avukat meslektaşımız, deprem sonuçlarından doğrudan etkilenmiş; 10 bine yakın meslektaşımızın ev ve/veya ofislerinde ağır hasar meydana gelmiştir.

            Bu koşullar altında, başta  deprem bölgesi olmak üzere, yurttaşlarımızın adalete erişim haklarının güvencesi, dün olduğu gibi bugünde avukatlardır. Güçlü bir savunma makamının bağımsız yargının ve adil yargılanma hakkının teminatı olduğu bilinciyle; depremden etkilenen tüm meslektaşlarımızın avukatlık mesleğinin onuruna uygun olarak mesleklerini tekrar icra edebilmeleri ve mesleğimizin bugüne kadar  her mecrada dile getirilen köklü sorunlarının bir savunma reformu ile çözümü için TBB’nin tüm Baroların mücadelesi birlikte ve tam bir kararlılık içerisinde devam edecektir.

            Mesleğimizin içerisinde sokulduğu ağır sosyo-ekonomik koşulların, avukata dönük şiddet vakalarındaki artışın ve bu mesleği icra ederken önümüze çıkarılan her türlü engelin, özünde vatandaşın en temel hakkı olan savunma hakkına yönelik olduğu bir sefer daha altını çizerek hatırlatmak isteriz. Savunma makamı tüm bu olumsuz koşullara rağmen  dün olduğu gibi bugünde yurttaşlarımızın yanında yer alarak hukukun üstünlüğünü ve insan haklarını koruma, yargılanmanın adil bir şekilde gerçekleşmesini sağlama görevlerini yerine getirmeye devam edecektir.  

            Onlarca kez yıkıma uğramış bu coğrafyada, derinlere kök salmış umudun, dirayetin ve dayanışma ruhunun ulusumuza her seferinde düştüğü yerden kalkma kudreti verdiğin bilinciyle ; acılarımızı unutarak değil, kaybettiklerimizin hatıralarından güç alarak; her bir meslektaşımızın avukatlık mesleğini layıkıyla, gururla icra edebilmelerini sağlayana kadar kararlılıkla hareket etmeye devam edeceğiz.

            Umudun yeniden büyüten tüm meslektaşlarımızın

            Avukatlar Günü Kutlu Olsun!

                                                                                              Av. Mustafa DENİZ

                                                                                     ÇANKIRI BAROSU BAŞKANI

23.06.2024
AV. MUSTAFA DENİZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.