25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI BASIN AÇIKLAMASI
Tarih: 26.11.2021| Okunma Sayısı: 1244

 

25 KASIM KADINA YÖNELİK ŞİDDETE KARŞI MÜCADELE VE ULUSLARARASI DAYANIŞMA GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

KELEBEKLER ZAMANI

MİRABEL KARDEŞLER'İN HİKÂYESİ...


            1930’dan 1961’e kadar Dominik Cumhuriyeti’ni yöneten Rafael Trujillo diktatörlüğüne karşı mücadele veren Mirabel kız kardeşler; Patria, Minerva ve Maria Teresa, 25 Kasım 1960’ta diktatörlüğün askerleri tarafından tecavüz edilerek vahşice öldürüldüler. Kurdukları Clandestine Hareketi, öldürülmelerinden bir yıl sonra diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynamıştır. Mirabel kız kardeşlerden birinin kod adının “Kelebek” olmasından da esinlenerek; üç kız kardeş, tüm dünyada “Kelebekler” adıyla anılmaktadır.
Sembol haline geldikleri diktatörlük karşıtı mücadelede ağır baskılara maruz kalan, hapis cezalarına çarptırılan Mirabel kardeşlerin öldürülmeleri Dominik’te büyük bir tepki uyandırmıştır. Direniş güçlenmiş ve bir yılın sonunda diktatörlük devrilmiştir.
1981’de Kolombiya’nın Bogoto şehrinde bir araya gelen Latin Amerikalı ve Karaipli Kadınlar Kongresi, Mirabel Kardeşlerin anısına 25 Kasım’ı “Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü” ilan etmiştir.
Nihayet Birleşmiş Milletler Genel Kurulu olaydan tam 31 yıl sonra 1999 yılında, 25 Kasımı “Kadına Yönelik Şiddetin Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Mücadele Günü” ilan etmiştir. O günden beri her 25 Kasımda tüm dünyada çeşitli etkinliklerle kadına yönelik şiddet kınanmakta, konunun gündeme gelmesi, tartışılması ve farkındalık yaratılması sağlanmaya çalışılmaktadır.

Diktatörlüğe karşı siyasal bir mücadele olarak tarihe geçen bu olay bu gün farklı bir anlama bürünerek, kadına yönelen şiddet başta olmak üzere, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine, ayrımcılığa, ataerkil toplumsal şiddete, aile içi şiddete, savaşa, ırkçılığa karşı kadın dayanışması şeklinde yürütülmektedir.

Bu anlamlı olay edebiyat ve sanat dünyasında da karşılığını bulmakta gecikmemiştir. İlk olarak Dominikli şair Pedro Mir, "Amén de Mariposas" (Kelebeklerin Amini) adlı şiiriyle üç kız kardeşin katlini kınayarak edebiyat tarihine kaydetmiştir. Aynı dönemde, Dominik Cumhuriyeti'nde ve Amerika'da en çok satan yazar olan Julia Alvarez, Mirabel kız kardeşlerin hayatını anlattığı romanı olan In the Time of The Butterflies (Kelebekler Zamanı) yayımlamıştır. Daha sonra bu kitap temel alınarak Mirabel Kardeşlerin hayatı sinemaya aktarılmış ve Selma Hayek’in başrolünü oynadığı ünlü “Kelebekler Zamanı” adlı film yapılmıştır. Nihayet 2000 yılı 25 Kasım'ında yine bir anma gününde kadın örgütleri tarafından Mirabel Kardeşlerin cesetleri doğdukları köye taşınmış ve anıtlaştırılmıştır.

 

MİRABEL KARDEŞLERDEN GÜNÜMÜZE…

Ülkemizde yalnızca 2021 yılında 200’den fazla kadın öldürüldü. Münevver Karabulut’tan, Başak Cengiz’e, Özgecan Arslan’dan Azra Gülendam Haytaoğlu’na, adını bildiğimiz-bilmediğimiz, basına yansıyan-yansımayan, belki Dünya’nın diğer ucunda, belki yanı başımızda şiddete uğrayan, öldürülen her kadının acısı hala çok taze.

Mevzuatın uygulanmasında ortaya çıkan aksaklıklar, cezaların yeterince caydırıcı olmaması, 6284 sayılı yasanın yeterince işlevselleştirilmemesi, birçok sebeple kadın cinayetlerine her gün bir yenisi eklenmekte ve maalesef şiddetin dozu gittikçe artmaktadır. Şiddetle topyekûn mücadele için toplumsal farkındalık ve duyarlılığın artırılması, şiddetin her türüne karşı toplumun bilinçlendirilmesi de devletin sorumluluğundadır. Bu nedenle, yetkilileri sorumluluk almaya davet ediyoruz.

Kadına karşı şiddet ve kadın cinayetlerini lanetliyoruz. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması, kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetlerinin artık son bulması için hukuki mücadelemizi devam ettireceğiz.

 

KADINA YÖNELİK ŞİDDET SON BULANA DEK HER GÜN  “KELEBEKLER ZAMANI”.

 

Av. Fatma Gülçin KÖRHÜSEYİN                 Av. Hamide ÖRENGÜL           Av. Büşra ÖZKUL

                               ÇANKIRI BAROSU KADIN HAKLARI KOMİSYONU

 

26.02.2024
AV. MUSTAFA DENİZ
BARO BAŞKANI

BARO LEVHASI


© Web sitesi hizmeti Türkiye Barolar Birliği tarafından verilmektedir.